Anasayfa / Görme Engelliler

Görme Engelliler

Sesli Yönlendirme Sistemleri (Step-Hear) 

STEP HEAR sesli yönlendirme sistemleri görme engellilere, az görenlere ve benzeri engellere sahip olan kullanıcılara tüm kamusal alanlarda bağımsız ve rahat bir ulaşım sağlayan pratik ve ekonomik yönlendirme sistemleridir. Bir düğmeye basarak, kullanıcılar nerede olduklarını, çevrelerinde ne tür hizmetler bulunduğunu ve bunlara yardımsız olarak nasıl ulaşabileceklerini öğrenebilirler. Kapalı alanlarda elektrik ile çalışan sistemin açık alanlarda güneş enerjisi ile çalışan modelleri de mevcuttur. Hissedilebilir yüzeye oranla daha ekonomik ve pratik olan sistemler, kullanım kolaylığı sayesinde görme engellilerinde tercih ettikleri erişilebilirlik çözümü haline gelmiştir.

STEP HEAR sesli yönlendirme sistemleri bilgi edinme ve yön bulmaya yardımcı olarak kapalı alanlarda, koridorlara, asansör bölgelerine, yürüyen merdivenlere, ATM makinelerine, tuvaletlere ve benzeri alanlara yerleştirilip, alışveriş merkezleri, oteller ve kamu binalarında kullanılabilir. Açık alanlarda ise sokaklarda, otobüste ve raylı taşımada, kampüslerde kullanılabilmektedir.

Hissedilebilir Yüzey
Görme engelli kişinin yönlendirilmesini sağlamak, engeller ve yüzey farklılıkları konusunda uyarmak için tasarlanmış ve zemine yerleştirilmiş kabartma dokulardır.Termoplastik, metal, beton, seramik gibi farklı malzemelerle, mekân estetiğine uygun ve kontrast renklerde üretilebilir.
Sokaklardan hastanelere, alışveriş merkezlerinden havaalanlarına kadar geniş bir uygulama alanı bulunur. Hissedilebilir yüzey uygulamalarımız Türk Standartlarına uygun bir şekilde tasarlanır ve TSEK kalite belgesi taşır.

Braille Alfabeli Kabartma Harita
Braille alfabeli kabartma haritalar, görme engellilerin bulundukları mekânı iki boyutlu algılayabilmelerini sağlayan, mevcut konumlarından bulundukları iç veya dış mekân ile ilgili tüm bilgileri aldıkları yardımcı öğelerdir. Gerek açık gerek kapalı mekânlarda geniş bir kullanıma sahiptirler.

Braille Alfabeli Kabartma Küpeşte İşaretlemeleri
Görme engellilerin iç ve dış mekânlardaki merdivenlerde gittikleri yön konusunda bilgi edinmeleri ve yardımsız erişebilmelerini sağlayan, Braille alfabesi ile yazılmış küpeşteye monte edilen plakalardır.